první elektrifikovaná trať v ČR od roku 1903 - Tábor zajímavosti ze Šumavy
největší výrobce těstovin ve střední Evropě „Bratři Zátkové" - Boršov nad Vltavou zajímavosti ze Šumavy
nejvýše položené horské vrchovištní rašeliniště - Rakouská louka zajímavosti ze Šumavy
Guinnessova kniha rekordů: v duté lípě bylo 51 osob - lípa Jana Gurreho, Římov zajímavosti ze Šumavy
první verše "polámal se mraveneček" napsal Josef Kožíšek, Lužany zajímavosti ze Šumavy
první protikomunistická demonstrace v Evropě (1. června 1953) - Plzeň zajímavosti ze Šumavy
první rektorkou Univerzity Karlovy jako první žena od jejího založení - prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. zajímavosti ze Šumavy

Zmizelá Šumava, Sloní potok

detailní info

kategorie: kultura a památky / publicistické pořady
lokalita: sušicko
GPS: 49°9'27.420"N, 13°28'43.632"E Zobrazit na mapy.cz

popis

Zmizelá Šumava je seriál z produkce televize Stream.cz, který vás zavede na místa s pohnutou historií a kromě odhalení zapomenutých příběhů tak nabídne i tipy na zajímavý výlet. Emil Kintzl je šumavská legenda z Kašperských Hor. Třetinu dosavadního života strávil jako učitel v okolních školách, druhou třetinu pak v kotelně jako nepohodlný režimu (mj. protože připomínal osvobození západních Čech americkou armádou) a poslední léta tráví jako publicista a kronikář s neuvěřitelnou sbírkou materiálů a příběhů ze starých, dnes už zaniklých osad, které v bouřlivém 20. století zmizely z mapy tohoto drsného kraje. Kromě odhalení zapomenutých příběhů nabídne i tipy na zajímavý výlet.

Díl číslo 8 z druhé série má název "Sloní potok". Radešovský potok má sice původní název odvozený od chobotnatců, ale ti se – pokud je známo – na Šumavě nevyskytovali. Vodítko vede ke jménu nedalekého mlýna, který mlel dřevo na dřevěné štěpky. Ty se dodávaly do papírny v Radešově. A k tomuto místu se váže historka o brutální partě chlapů, jejichž kápem byl Hugo Schenk. Spolu s mladším bratrem Karlem a komplicem Karlem Schlossárkem olupovali nebohé pocestné, které předtím většinou zbili. Poté, co jeden oloupený obchodník podal na policii podrobný popis zločinců, se tito rozhodli své oběti – rovnou zabíjet! A to často velmi brutálním způsobem. Je známo, že jedné zavražděné ženě podřízli krk poté, co se jí nepodařilo uškrtit. Jinou ženu shodili do propasti a přivázali k ní kámen. Hugo Schenk pak byl vůbec nechvalně proslulý sváděním a zneužíváním žen. Obíral je o úspory (například jeho přítelkyně Wimmzová záhadně zmizela beze stopy). Některé ženy vozil přímo do papírny, kde je oloupil, zavraždil a zakopal v sadě u papírny. Všichni tři byli za chladnokrevné vraždy a loupeže odsouzeni k smrti na šibenici.

doplňující info

odkaz: https://www.stream.cz/porady/zmizela-sumava/

Zmizelá Šumava, Sloní potok na mapě

místa v okolí

Štěpanice

Štěpanice

kategorie: města a obce / města a obce
lokalita: sušicko
GPS: 49°9'18.661"N, 13°28'6.968"E

zobrazit více
Vatětický klen

Vatětický klen

kategorie: příroda / památné stromy
lokalita: sušicko
GPS: 49°9'49.039"N, 13°29'7.834"E

zobrazit více

další místa v okolí